03
فوریه
10

بررسی بازی Mass Effect 2

Developer: BioWare

Publisher: Electronic Arts

Series:  Mass Effect

Engine: Unreal Engine 3.5

Platform: PC, Xbox 360

Release date: January 26, 2010

Genre:  Action RPG

Mode:  Single-player

ESRB: M 17

mass effect 2

mass effect 2

Mass Effect 1 جزء برترین بازیهای RPG دهه گذشته بوده. اگر نقطه ضعفهای تکنیکی اش را چشم پوشی کنیم، کمپانی Bioware در اولین قسمت از سه گانه اش تعریف ژانر RPG را به مرزهای تازه ای میرساند. بازی Mass Effect 2، دنباله قسمت اول است و در تمام زمینه ها از قسمت اولش بهتر است. از نخستین لحظات تجربه بازی میخکوب میشوید و هرچه در این بازی حماسی جلوتر می روید، بازی بهتر و بهتر میشود.

این بازی داستان بازی قبل را تکمیل میکند و همچنین تجربه ای بسیار بهتر نسبت به بازی قبلی به ما میدهد. در ME1 حماسه فرمانده شپرد در دنیای آینده اتفاق افتاد. جاییکه حیات در تمام کهکشان ها در معرض نابودی بود و نسلی پیشرفته از ماشینها به نام Reapers قصد داشتند کهکشان را از حیات خالی کنند. شپرد که یک سرباز برجسته است با این خطر مقابله کرد. اما پیروزی دور از دسترس است و حالا شپرد در ME2 باید جنگ را به درون خاک دشمن ببرد. ماموریتی که از همان ابتدا یک خودکشی به نظر میرسد. اما شپرد نقشه ای دارد. وی میخواهد بهترینها را برای این نبرد از سر تا سر کهکشان جمع کند و این قهرمانان هستند که داستان بازی را جلو میبرند و با افزوده شدن هر کاراکتر به تیم شپرد، داستان مهیج تر میشود.

Squad Members

Squad Members

کاراکترهای این بازی بهترین کاراکترهایی هستند که در چند سال اخیر در یک بازی دیده شده اند. چه از لحاظ طراحی و چه از لحاظ شخصیت پردازی و بار داستانی که هر کدام از این کاراکترها به بدنه اصلی داستان اضافه میکنند. تنها این کاراکترهای اصلی بازی نیستند که جالب اند. حتی شهروندان کهکشان و سیارات نیز که در حال تردد و رفت و آمد هستند نیز جالب اند و در بازیکن انگیزه ای قوی برای جستجو کردن تمام مکانهای بازی و صحبت کردن با تمام کاراکترها ایجاد میکنند.

تمام اینها با تکنولوژی ترکیبی سینمایی / تعاملی کمپانی Bioware در هم می آمیزند و یکی از به یاد ماندنی ترین عناوین چند ساله اخیر را رقم میزنند. در ME1 کمپانی Bioware  سیستمی چرخشی برای صحبت کردن و انتخاب دیالوگها ارائه کرد که بسیار بهتر ار سیستمهای دیگر گفتگو در سایر بازیهای RPG عمل میکرد. این سیستم همچنان در ME2 گنجانده شده و حتی نسبت به قبل بهبود هم یافته است. عملکرد این سیستم به اندازه ای عالی است که انتخاب کردن دیالوگها و گوش دادن به صحبت ها را حتی برای افرادی که انگلیسی زبان اصلیشان نیست دلپذیر کرده. از دیگر عوامل جذابیت گفتگو ها صدا پیشگی عالی مایکل بیتی برای کاراکتر Mordin Souls و مارتین شین برای کاراکتر Illusive Man است.

Mass Effect 2 Dialogues

Mass Effect 2 Dialogues

قدرت واقعی و جالب داستان ME2 در قدرت انعطاف آن در شخصی سازی کاراکترها و داستان است. اگر ME1 را بازی کرده باشید و فایلهای Save خود را داشته باشید میتوانید در ME2 آنها را بازخوانی کرده و تمام تصمیماتی که در طول بازی قبلی گرفته اید را به داستان بازی جدید اضافه کرده و بازی را شروع کنید. وارد کردن پیشینه شما از ME1 به ME2 بر جریان اصلی داستان در ME2 تاثیر عمده ای نخواهد گذاشت اما قطعا بر تجربه بازی شما تاثیر می گذارد. بعضی از دوستان و آشنایان شما که در ME1 با آنها آشنا شدید به ME2 وارد می شوند و ممکن است برخی یگر بر اساس تصمیم گیری هایی که داشتید به ME2 وارد نشوند.

در ME2 مجبور هستید با شرایط گوناگون و تصمیم های مختلفی دست و پنجه نرم کنید. تصمیم گیری هایی که هر کدام از آنها میتوانند بر روند بازی تاثیر بگذارند. این تصمیم گیری ها از همان ابتدای بازی با انتخاب مذکر و یا مونث بودن کارا کترتان آغاز می شوند و تا انتها ادامه می یابند. این انتخاب ها باعث می شوند شما بازی را طوری به پایان برسانید که با تمام اشخاص دیگری که بازی کرده اند فرق داشته باشد. هر تصمیمی که برای زنده و یا مرده بودن یکی از کاراکترهای بازی بگیرید کاملا در نتیجه نهایی تاثیر می گذارد. تصمیماتی که در ME1 گرفته اید، اینجا در ME2 تاثیر خود را نشان میدهند و تصمیماتی که اکنون می گیرید بر روند بازی ME3 در آینده تاثیر خواهند گذاشت. بنابراین اعمال و گفتارتان در این بازی اهمیت دارند و این چیزی است که تنها از یک بازی ویدیویی می توانید انتظارش را داشته باشید.

Concept Art

Concept Art

حتی اگر ME1 را نیز بازی نکرده باشید. کماکان ME2 ارزش بازی کردن دارد. اگر کاراکتری از ME1 به ME2 وارد نکنید بازی به طور خود کار تصمیماتی را برای گذشته شما در ME1 فرض می کند. در این حالت بازی درام کمتری خواهد داشت و خط سیر داستان اغلب از جریانات قسمت قبلی خط میگیرد و ممکن است برای کسانی که ME1 را بازی نکرده باشند هیجان کمتری داشته باشد. در هر صورت در این بازی گره افکنی ها و گره گشایی هایی وجود دارد که بازیکنان قدیمی را بیشتر به هیجان خواهد آورد تا بازی کنان جدید.

کمپانی Bioware هنگامی که شروع به ساخت ME2 نمود از تمام انتقادات نسبت به قسمت اول بازی لیست بلند بالایی تهیه نمود. چه انتقاداتی که از جانب مجله ها و نشریات منتقد میشد و چه انتقاداتی که بازیکنان در اینترنت مطرح می کردند که البته عمده این مشکلات مربوط به کنسول Xbox 360 و مشکلات فنی آن در هنگام اجرای بازی بود. نتیجه ساخت بازی بسیار بهتر نسبت به قسمت اول است. آسانسور سواری های طولانی مدت و مشکل بار گذاری طولانی مدت تکسپر ها و بافت ها همه از میان رفته اند و دیگر از ماموریت های مشابه و جستجو در سیاره های خالی خبری نیست. با وجود اینکه ME2 محصول کاملتری است با این حال هنوز نقطه ضعفهایی هر چند اندک دارد. در بعضی قسمتها صدا قطع میشود و کاراکتر در بعضی مکانها به موانعی گیر میکند و کل گیم کرش میکند. البته این موارد نادر اند و چیزی از موفقیت این بازی کم نمیکنند.

In Game Scene

In Game Scene

In Game Scene

In Game Scene

ME2 یک تجربه بصری ناب با دنیاهای بزرگ که در ساخت آنها بسیار به جزییات توجه شده می باشد. اگر بازی را بر روی یک PC قدرتمند بازی کنید قائدتا کیفیت بهتری نسبت به کنسولها دریافت خواهید نمود. این بهبودهای بازی فقط تکنیکی نیستند. قسمتهای Inventory و Skill ها نسبت به نسخه قبلی بهبودیافته تر و ساده تر شده اند. اما بعضی معتقد اند این ساده تر شدن آنها آنقدر زیاد بوده که دیگر بازی در حد یک بازی RPG نیست. یکی از بزرگترین دلایلی که باعث شده ساده سازی تنظیمات کاراکترها در ME2 به خوبی جواب بدهد تعریف دوباره کلاسهای کاراکترها است. همان 6 کلاسی که در ME1 وجود داشتند در اینجا نیز وجود دارند با این تفاوت که ایندفعه حوزه های آنها بهتر تعریف شده و تفاوتهای آنها مشخص تر گردیده. هر کدام از این کلاسها اسلحه مخصوص خود، تخصصها و استعدادهای مخصوص به خود را دارند. هر کلاس گیم پلی منحصر به خودش را در نبردها دارد که توسط بازیکن و نحوه چینش نیروهای هم رزمش و نحوه تخصیص Skill Point ها تعیین میشود. در انتها این انتخابهای بازیکن است که مبارزات و انتهای داستان بازی را تعیین میکند.

نبردها و اکشن بازی ME2 به نحوی طراحی گردیده که حتی کسانی که تجربه بازی RPG ندارند و به بازیهای Shooter متمایل تر هستند نیز از این بازی لذت خواهند برد. کنترل اسلحه ها و مهارت ها و اعضای تیم به راحتی و با دقایقی بازی کردن آموخته میشوند. وقتی به اینها طراحی بی نظیر بازی و مهارت های جالبی که در طول بازی کسب میکنید همچون شارژ برای کلاس Vanguard و مخفی سازی برای کلاس Infiltrator را اضافه میکنید، نتیجه محصول بی نظیری میشود. در ME1 شاهد بودیم که طراحی بازی به گونه ای بود که هم Shooter بازها و هم RPG بازها را راضی میکرد. این قضیه در نسخه جدید بازی هم رعایت شده و حتی بهتر از قبل میباشد.

In Game Scene

In Game Scene

در ورژن PC بازی به دلیل امکانات بیشتری که یک PC نسبت به کنسول دارد ( همچون کیبورد و ماوس ) امکانات بیشتری برای شخصی سازی دکمه ها و استفاده از مهارت ها وجود دارند. و در صورتی که بخواهید امکانات شخصی سازی بیشتری در اختیار داشته باشد ورژن PC گزینه بهتری خواهد بود. با این وجود هر دو ورژن بازی، یعنی هم PC و هم Xbox 360 نمره عالی را دریافت میکنند.

طراحان بازی بسیار تلاش کرده اند تا مبارزات را به گونه ای طراحی کنند تا یکنواخت نشوند. همچنین ماموریت های جانبی بسیاری نیز وجود دارد که برای انجام دادن آنها باید به بسیاری مکانها سر بزنید و با بسیاری از کاراکترها صحبت کنید. صحنه های درگیری ها نیز نسبت به نسخه قبلی ساده تر طراحی شده اند تا بازیکن مبارزاتی روان و بدون مشکل داشته باشد. همچنین در این بازی ماموریتهایی نیز وجود دارند که کاملا بدون مبارزه میباشند و تنها متکی بر جستجو و اکتشاف میباشند. سازند گان بازی بسیار بر روی این گونه ماموریتها کار کرده اند تا نتیجه ای که در انتهای هر ماموریت میگیرید رضایت بخش باشد.

ME2 Races

ME2 Races

بازی هایی همچون ME بازی هایی هستند که هر چند سال یک بار به بازار می آیند. هر بخش از این بازی را بررسی کنید آن را عالی میابید. طراحی ماموریت ها و نبردها فوق العاده است. کیفیت تصاویر، صدا پیشگی، موسیقی و کارگردانی همه بسیار فراتر از رقابت کردن می باشند. تنها معدود مشکلات عموما تکنیکی وجود دارند که آنها نیز قابل چشمپوشی اند. اگر ME1 را بازی نکرده باشید ممکن است از داستان ME2 بهره کافی رانبرید. اما با این حال این دلیلی نمیشود که این بازی را نا دیده بگیرید.

Advertisements

0 Responses to “بررسی بازی Mass Effect 2”  1. نوشتن دیدگاه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: